()

سقف عرشه فولادی ارومیه

اهمیت اجرای سقف عرشه فولادی در ارومیه به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به معرفی کلی شهر ارومیه، اجرا، ارزش و قیمت سقف عرشه فولادی میپردازیم. ارومیه یک کدام از شهرهای زیبای استان آذربایجان غربی می‌باشد. این شهر یکی از کهن‌ترین شهرهای کشور ایران نیز محسوب می‌شود.

ارومیه نزدیک به ۳۰۰۰ سال قدمت داشته و جزو ۱۹ شهر تاریخی کشور ایران می‌باشد که آثاری از آن در بین آثار جهانی یونسکو دیده می‌گردد. به همین عامل ارومیه یکی از مهمترین شهرهای گردشگری کشور ایران می‌باشد و جاذبه‌های توریستی زیادی دارد.

تاریخچه‌ی ارومیه

ارومیه از آن مجموعه از شهرهایی در کشور ایران بوده که اکثری از اتفاقات تاریخی اساسی و تاثیر گذاری را در گذر روزها به خویش دیده می‌باشد. این شهر حتی در دوره‌هایی از تاریخ به دست نیروهای مهاجم روس و عثمانی تصرف هم گردیده است. یکی از عواملی که بر روی اهمیت ارومیه بسیار تاثیرگذار بوده این می‌باشد که این شهر بر سر راه و شاهراه‌هایی همانند آسیای صغیر، قفقاز و بین رودان بوده می‌باشد و به همین خاطر تاجران و بازرگانان متعددی از آن گذر می‌کردند و سبب اقبال و اهمیت این ناحیه شده بودند.

دریاچه ارومیه

پیش از این که آیین اسلام وارد کشور ایران شود، ارومیه از جمله مناطقی بود که در زمره‌ی نواحی تحت امر اورارتوی در دروه‌ی باستان که تمدنی در دوره آهن بوده است. درباره‌ی اورارتویی‌ها بایستی این نکته را بگوییم که آنها دارای اجداد مشترکی میان ارمنی‌ها و گرجی‌ها بودند و تا تقریبا ۲۱۰۰ سال یعنی از ۱۵۰۰ سال پیش از ولادت و ۶۰۰ سال بعد از ولادت مسیح بر این بخش‌ها حکمرانی می‌کردند.

ولی این نکته را در زمینه‌ی مردم ارومیه بگوییم که آنها با این که اورارتویی محسوب می‌شدند. البته در نهایت همان طور که از نام آشوری آن‌ها بر میاید، بسیار تحت تاثیر آشوری‌ها بودند. پس از ورود اسلام به کشور ایران نیز این شهر با آمد و رفتن حکومت‌های گوناگون، سرگذشت‌های مختلف و متفاوتی را از سر خود گذرانده و در راستای غنای خود، به اصالت خطه‌ی خود بیشتر از پیش افزوده است.

شرحواحدمقدارقیمت واحد (تومان)قیمت کل (تومان)
ورق عرشه فولادی 1کیلوگرم10.549,100515,550
رول فرمینگکیلوگرم10.53003,150
گل میخ عدد220,00040,000
سرامیکعدد25001,000
فلاشینگمترمربع0.650,00030,000
میخ چاشنیمتر مربع1.52,0003,000
حملمتر مربع14,0004,000
اجرای کاملمتر مربع160,00060,000
جمع کل656,700

جغرافیای ارومیه

ارومیه را می‌بایست یکی از شهرهای بسیار بزرگ نه فقط در استان آذربایجان غربی بلکه در سراسر کشور ایران به حساب آورد. ارومیه در دامنه‌ی کوه سیر و در طول ۱۳۳۲ متری از غرب دریاچه‌ی ارومیه و در دشت‌هایی به همین نام قرار گرفته می‌باشد. وسعت ارومیه برابر با ۱۰۵۴۸ کیلومتر مربع بوده که در خود مبنی بر واپسین سرشماری که در سال ۱۳۹۵ اجرا شد، ۷۳۶ هزار و ۲۲۴ نفر جمعیت داشته است.

ارومیه مرکز استان ارومیه می‌باشد و در موقعیتی بسیار عالی میان شهرهای این استان قرار گرفته می‌باشد. از جهتی، ارومیه بدین صورت است که میان کوه‌های آذربایجان غربی و دریاچه‌ی ارومیه قرار گرفته است. دور تا دور ارومیه را کوه‌هایی به اسم‌های جهودها، کوه قیز قلعه، کوه ماه، کوه پنجه سی، کوه چهل مرشهیدان، کوه علی ایمان و کوه سیر فرا گرفته می‌باشد.

ارومیه همچنان یک کدام از شهرهای بسیار خوش آب و هوای کشور ایران می‌باشد و از شرایط معتدلی از نظر دمای هوا به سر می‌برد. فصل زمستان‌های این شهر سرد و فصل تابستان‌هایش گرم می‌باشد.

بیشتر بخوانید : سقف عرشه فولادی در مازندران

شهرداری ارومیه

سقف عرشه فولادی

در سقف‌های مرکب عرشه فولادی، ورق فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای آجدار ضمن اینکه المان کششی محسوب می‌گردد تحت عنوان تاوه(قالب) ماندگار در سقف باقی مانده و ضمن زیبایی در پایین سقف، سبب ارتقاء فواصل تیر فرعی تا 3/40 فارغ از نیاز به جک زنی و شمع گذاری است، قابل ذکر می‌باشد فواصل تیرهای فرعی در سقف‌های کامپوزیت دال بتن حداکثر 1/10 می‌باشد و این مسئله سبب ارتقا چشمگیر هزینه و وزن بنای فلزی می‌گردد، افزون بر آن مبنی بر دستورالعمل و ضواط موجود در مبحث دهم ضوابط ملی ساختمان ورقها به کمک گل میخ‌های استاندارد و دستگاه استادولدینگ به تیرها متصل می‌شود.

نحوه اجرای سقف‌های عرشه فولادی در ارومیه

اجرای سقف‌های عرشه فولادی ترکیبی از دو جز مهم ورق‌های فولادی گالوانیزه موجدار و گل میخ ها (برش گیرها) می‌باشد که بوسیله آرماتوربندی احاطه گردیده، همینطور جهت عایق بندی سقف از بتن نیز به همراه این مصالح به کارگیری می‌گردد که به طور کلی ساختاری کارآمد و مستحکم در سیستم‌های سقفی و کف به وجود می‌آورد.

سقف عرشه فولادی

این ورق‌ها به شیوه نورد کاری سرد ساخت شده به همین عامل قاعده آن به صورت ذوزنقه می‌باشد. ضخامت این ورق‌ها میان ۰/۸ تا ۱٫۲ می باشد. در واقع به کارگیری از سقف کامپوزیت عرشه فولادی یک کدام از شیوه‌های نوین در ساخت بنا‌ها و ساختمان‌ها به شمار می‌رود. این ورق‌ها دو نوع floor deck و roof deck دارد که در سقف و کف به کار برده می‌گردد.

در گذشته از این سقف‌ها تحت عنوان قالب برای بتن به کارگیری می‌کردند البته امروزه، به کارگیری از این ورق‌ها به طوری گردیده است که یک درگیری بین ورق و بتن به وجود میاید و ورق‌ها بوسیله برش گیرها بدون جوشکاری به تیرچه‌ها متصل می‌شوند و این ترکیب سقف عرشه فولادی را به وجود میاورد. در نتیجه مرحله قالب بندی حذف گردیده و خود ورق تحت عنوان قالب در نظر گرفته می‌گردد و پس از اجرای عملیات تاسیساتی ساختمان بتن ریزی به طور یک جا اعمال می‌پذیرد.

شرحواحدمقداربرند قیمت کل (تومان)
مش نمره 8 چشمه 20*20کیلوگرم1فولاد سپهر ایرانیان سبک بار30,000
میلگرد نمره 8 آجدارکیلوگرم1فولاد سپهر ایرانیان سبک بار28,000

منظور از آرماتور، میلگردهای آجدار از فرآورده فولاد می‌باشند که برای جبران مقاومت کششی بتن مورد به کارگیری قرارمی‌گیرند.آج‌ها در میلگرد جهت درگیر کردن فولاد با بتن می‌باشد تا سطح تماس بیشتری را به وجود بیاورد. از مزیت‌های اصلی و شایان توجه این شیوه‌ها نسبت به طرق سنتی ارتقا سرعت اجرای پروژه و و به تبع آن کاهش هزینه‌ها است. چون سقف یک کدام از قسمت‌های ساختمان می‌باشد که در سرعت فرایند اجرای پروژه نقش بسزایی دارد.

از همین رو با به کارگیری از این سازه‌ها می‌توان بتن ریزی چندین سقف را به طور همزمان انجام داد حتی این بناها میزان به کارگیری از بتن را نیز کاهش می‌دهد. همینطور وزن این بناها نسبت به سقف‌های دال بتنی و تیرچه بلوک بسیار کمتر بوده که سبب کاهش بار مرده اسکلت و فوندانسیون ساختمان نیز می‌گردد.

نحوه اجرا سقف عرشه فولادی در اسکلت بتنی

فرایند اجرای سقف عرشه فولادی ارومیه

 1. انبار کردن ورق‌ها و جابجایی آن‌ها به طبقات: بعد از انبار کردن ورق‌ها در یک فضای کوچک بدون نیاز به ابزار آلات خاصی ورق‌ها به وسیله یک آسانسور به طبقات گوناگون انتقال داده می‌شوند.
 2. اتصال عرشه‌ها به یکدیگر: جاگذاری این ورق‌ها و اتصال آنان به یکدیگر که بوسیله گیره‌های نر و مادگی انجام می‌شود.
 3. نصب و اتصال عرشه‌های فولادی: اتصال عرشه‌های فولادی بر روی تیرآهن‌ها که به وسیله گل میخ‌ها اجرا می‌گردد.
 4. بتن ریزی: بعد از آرماتوربندی بتن ریزی بر روی ورق‌ها که نقش قالب را اعمال می‌کنند انجام می‌پذیرد.

مزایای عرشه فولادی بایرایرانیان

 • مقاومت در برابر آتش سوزی
 • مقاومت در قبال تغییر وضعیت آب و هوایی
 • کم وزن و سبک، کمک به کاهش بار مرده ساختمان
 • دوام بالا، محافظت راحت
 • مقاومت کششی بالا
 • زیبایی و جلوه ظاهری
 • قابلیت تحمل بار را داشته و می‌تواند تحت عنوان سکوی کار برای کارگران قرار گیرد
 • صرفه جویی در هزینه‌ها وزمان و افزایش سرعت در انجام پروژه
 • ایمنی در قبال ریزش آوار در هنگام زلزله
 • حذف قالب بندی، تیرهای فرعی و جوشکاری
 • قابلیت و امکان بازیافت

شرکت بایرایرانیان با دارابودن کارنامه درخشان در زمینه اجرای سقف عرشه فولادی در ایران از رتبه بالایی برخوردار می‌باشد. این سایت از با مدیریت مجموعه بایرایرانیان جهت راحتی شما برای سفارش از همه نقاط کشور و اطلاع از مشخصات و قیمت سقف عرشه فولادی پیاده سازی شده است.

  سقف عرشه فولادی در شیراز

نظرتان را به ما بگویید

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر