سقف عرشه فولادی بایرایرانیان
()

سقف عرشه فولادی چیست ؟

پیش از بحث درباره ی ضخامت سقف عرشه فولادی، به تعریف سقف عرشه فولادی می پردازیم. این نوع سقف یکی از مدرن ترین انواع سقف در سازه های جدید می باشد. سقف عرشه فولادی نوعی سقف کامپوزیت است که بتن و فولاد به صورت هم زمان اجزای اصلی تشکیل دهنده ی آن هستند. وجه تمایز این سقف ها با سایرین در ورقه های فولادی و گالوانیزه ای می باشد که به شکل ذوزنقه بوده و در قسمت تحتانی سقف قرار می گیرند. از دیگر تفاوت های این سقف کاربرد گل میخ ها در اجرای آن می باشد.

 

دانلود اپلیکیشن اندروید / آی او اس پیش فاکتور

ضخامت سقف عرشه فولادی

شکلاتی شدن اسکلت فلزیاجزای سقف عرشه فولادی

این نوع سقف ها دارای 4 جز اصلی می باشند. ورق فولادی، برش گیر یا گل میخ، آرماتور و بتن اجزای اصلی تشکیل دهنده ی سقف عرشه فولادی می باشند. البته باید گفت که همه ی این اجزا در ضخامت سقف عرشه فولادی موثر می باشند. اما در این میان ورقه های فولادی نقش مهم تری دارند. این ورق ها گالوانیزه بوده و به شکل ذوزنقه ای و موج دار هستند. این نوع طراحی باعث می شود تا افراد بتوانند به راحتی روی آن راه رفته و هیچ گونه خمیدگی و تغییر شکل در آن ها ایجاد نشود. این ورق ها ضخامتی حدود هشت دهم میلی متر تا یک و دو دهم میلی متر دارند.

نکات اجرای سقف های عرشه فولادی

 • باید دقت شود تا از ورق های سالم در اجرای سقف استفاده شود. در صورتی که آسیبی به ورقه ها وارد آید و باعث تغییر شکل آن ها شود دیگر قابلیت استفاده را ندارند.
 • ضخامت ورق سقف عرشه فولادی نباید کمتر از 8/0 میلی متر باشد.
 • حداقل مقاومت مشخصه ی ورقه های فولادی باید 230 مگا پاسکال باشد.
 • حداقل عرض نشیمن ورق ها باید 50 میلی متر باشد.
 • ورق های عرشه تنها روی تیرهای اصلی مجاز به وصله می باشند. البته دو عرشه ی وصله شونده حداقل به میزان 50 میلی متر باید روی تیر اصلی هم پوشانی داشته باشند.
 • پس از قرار گیری ورق های فولادی، باید آن ها را به وسیله ی خال جوش یا پرچ به تیرهای اصلی و فرعی متصل کرد.
 • باید توجه داشت که پس از نصب و اجرا ارتفاع گل میخ بیشتر از 4 میلی متر باشد.
 • قطر گل میخ باید کمتر از 5/2 برابر ضخامت فلز پایه ای باشد که به آن جوش می شود.
 • در زمان جوشکاری باید گل میخ ها کاملا تمیز بوده و به رطوبت و روغن آغشته نباشند.
 • جوشکاری در سطح مرطوب و یا دمای کمتر از منفی 18 درجه ی سانتی گراد ممنوع است.
 • پوشش بتنی روی گل میخ ها باید 15 میلی متر و بیشتر باشد.
 • ضخامت دال بتنی نیز باید بیشتر از 50 میلی متر باشد. دال بتنی در بالای قسمت کنگره ای ورق های فولادی ذوزنقه ای قرار دارد.
  مقایسه سقف عرشه فولادی و سقف کامپوزیت

 

پادکست های سقف عرشه فولادی

 

با بیان این نکات به استانداردهایی در زمینه ی ضخامت اجزای مختلف سقف عرشه فولادی اشاره کردیم. در ادامه به ضخامت سقف عرشه فولادی می پردازیم.

ضخامت سقف عرشه فولادی و استاندارد های آن

همه ی اجزای تشکیل دهنده ی ساختمان ها، دارای قوانین و ضوابطی هستند. آیین نامه های برای هر کدام از این اجزا تنظیم شده و رعایت آن ها در تمامی مراحل ساخت و ساز الزامی می باشد. سقف سازه ها که سقف های عرشه فولادی نیز یکی از انواع پر کاربرد آن ها می باشد هم جز اجزای هر سازه ای هستند. استاندارد ملی ایران شماره ی 1396:21973 در مورد سقف های مرکب عرشه فولادی بوده و کلیاتی را در خصوص ورق های این نوع سقف ها بیان کرده است. همه ی این قوانین و آیین نامه ها در دسترس فعالین این حوزه قرار دارد.

تمامی محاسبات مربوط به ضخامت سقف عرشه فولادی، به صورت دستی قابل محاسبه است. اما باید گفت که امروزه با وجود نرم افزارهای پیشرفته دیگر نیازی به چنین کاری نمی باشد. محاسبه گران و کارشناسان امر تمامی این محاسبات را انجام داده و به صورت جداول و آیین نامه های اجرایی در اختیار مخاطبان قرار می دهند. بدین ترتیب ضخامت سقف عرشه فولادی، به آسانی مورد بررسی و انتخاب قرار می گیرد.

یکی از مواردی که موجب استقبال فراوان از این نوع سقف شده است، ضخامت کمتر آن در مقایسه با سایر انواع سقف ها می باشد. همین کاهش ضخامت سقف عرشه فولادی باعث می شود تا نیروی انسانی مورد نیاز و مصالح مورد استفاده نیز کاهش یابند. در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

  امتحاناتی که سقف عرشه فولادی پاس کرده است

از آخرین مقالات

شرکت فنی مهندسی بایرایرانیان مجری سقف عرشه فولادی در سراسر کشور

www.bayeriranian.com

لینک تماشای ویدیو در آپارات

www.aparat.com

نظرتان را به ما بگویید

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر