سقف-شیب-دار
()

سقف شیبدار چیست؟

سقف‌ها را می توان با توجه به شکل کلی آنها به دو دسته طبقه بندی کرد. سقف تخت و سقف شیبدار. سقف های تخت در ساختمان‌های تجاری رایج‌تر می‌باشد در حالی که سقف‌های شیبدار در اماکن مسکونی رایج‌تر است. سقف‌های شیبدار بسته به نیاز و زیبایی منزل می توانند اشکال و سبک های مختلفی داشته باشند.

سقف های تخت فقط دارای شیب کمی هستند تا آب از آن خارج شود و تخلیه شود. اگرچه آنها بیشتر برای ساختمان های صنعتی و تجاری مانند ادارات و انبارها استفاده می شوند. تعیین نوع سقف تخت یا شیبدار به موارد زیادی از جمله مصالح مورد استفاده در ساخت خانه و همچنین آب و هوا وابسته می‌باشد.

برای مثال وقتی در آب و هوای سرد سقف سازه‌ها تخت باشد، برف نمی‌تواند از سقف سر بخورد و به دلیل سنگین بودن برف احتمالا باعث ریزش سقف شود. همچنین اگر شیب سقف بیش از حد زیاد باشد، می تواند خطر ریزش سریع برف از کناره‌ها را ایجاد کند.

اکثر هنگام طراحی یک ساختمان، اغلب فکر می‌کنند که طراحی سقف کاملاً یکسان است، اما قطعاً اینطور نیست. تعداد زیادی از انواع سقف ها وجود دارد که هرکدام ویژگی‌های متفاوتی دارند و برای شرایط آب و هوایی خاص و سبکهای ساختمانی متفاوت مناسب هستند.

انواع سقف های شیبدار

انواع مختلفی از سقف شیبدار وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. ما در این مطلب از بلاگ بایرایرانیان به محبوب‌ترین انواع آن خواهیم پرداخت.

سقف شیروانی

سقف-شیروانی

محبوب ترین سقف شیبدار سقف شیروانی است که دارای دو مستطیل هم اندازه است که در لبه به هم متصل می شوند و شیب ایجاد می کنند. در نتیجه سقفی متعادل است که در انواع سازه‌ها استفاده می‌شود. بزرگترین مزیت سقف شیروانی طراحی ساده آن است که ساخت آن را آسان و کم هزینه تر می‌کند.

تند بودن شیب سقف شیروانی نیز باعث می شود که آب و برف به راحتی ریخته شود و همچنین فضایی برای اتاق زیر شیروانی یا سقف های طاق دار در خانه ایجاد شود. اصطلاح شیروانی به نقطه مثلثی اشاره دارد که هنگام برخورد دو ناحیه شیبدار سقف ایجاد می شود.

سقف شیروانی یک نوع سقف بسیار محبوب است که ساخت آن آسان است، آب و برف را به خوبی از روی خود رد می‌کند، تهویه را تسهیل می کند و می‌تواند در اکثر طرح های خانه اعمال شود. نکته قابل توجه این است که این نوع سقف بیشتر در معرض باد است و برای مناطقی که باد تند یا گردباد را تجربه می کنند ایده آل نمی‌باشد.

سقف کژبام یا جعبه نمک

سقف کژبام تفاوت چندانی با سقف شیروانی ندارد به جز اینکه در این مدل یکی از پانل‌های سقف بلندتر از دیگری است و در نتیجه شیب تندتری با ظاهری متمایزتر ایجاد می کند. این سبک از سقف های شیبدار در دوران استعمار محبوبیت زیادی داشت اما امروزه در خانه های تازه ساخته دیده نمی‌شود.

سقف کژبام بیشترین کاربرد را در گاراژها، سوله‌ها یا ساختمان های خارجی دارد.

  شاتکریت چیست؟ همه چیز درباره شاتکریت خشک و تر

سقف هرمی

این نوع سقف همانطور که از اسمش پیداست به شکل هرم می‌باشد. سقف هرمی بهترین انتخاب برای سازه های کوچکتر است و در معماری معاصر محبوبیت بیشتری دارد.  سقف هرمی نوعی سقف شیبدار گران‌تر است زیرا نسبت به سایر مدل‌ها شکل گسترده‌تری دارد.

سقف تک شیب

این مدل ساده ترین شکل سقف شیبدار با یک شیب است. سقف تک شیب دارای یک سطح سقف شیبدار منفرد است که به هیچ سطح سقف دیگری متصل نیست. این نوع سقف معمولاً به شکل مثلث متساوی الاضلاع می باشد که می توان آن را با نام های مختلفی مانند سقف سوله، سقف تک شیب، سقف پنت و سقف اسکیلیون نامید.

سقف پرلین

سقف پرلین عناصر ساختاری عمودی و افقی سقف هستند. در اسکلت چوبی سنتی سه نوع پرلین وجود دارد. پرلین ها در سازه های فولادی نیز استفاده می‌شوند.

سقف هلندی

سقف هلندی اساساً یک سقف با یک شیروانی کوچک در دو انتها است. در نتیجه دسترسی آسان تر به قسمت پایینی سقف و مزایایی همچون نور طبیعی اضافه و فضای اضافی دارد. سقف شیبدار هلندی ظاهر سقف را بهبود می بخشد و طراحی منحصر به فرد و جالب تری نسبت به سقف شیروانی ساده رایج ارائه می‌دهد.

سقف پروانه ای

سقف-پروانه-ای

این سقف یک طراحی بسیار مدرن است که از نظر زیبایی منحصر به فرد است. این مدل نور و تهویه بسیاری را فراهم می کند. سقف پروانه ای که به عنوان سقف شیب دار معکوس نیز شناخته می شود، از بال های یک پروانه که زاویه‌ای به سمت بالا و شکل V دارند تشکیل شده است.

این سبک ظاهری چشم‌نواز و مدرن برای ساختمان‌ها بسیار مناسب می‌باشد و همچنین امکان داشتن دیوارها و پنجره‌های بزرگ‌تری را برای سازه فراهم می‌کند.

سقف کالسکه

سقف کالسکه‌ای دارای یک دیوار داخلی است که بالای یک قسمت از سقف امتداد یافته است و در این بخش از دیوار اغلب چندین پنجره یا یک پنجره بلند کار می‌شود. سقف در دو طرف دیوار عمودی معمولاً شیب دار می باشد و مقدار زیادی نور طبیعی را به خانه راه می‌دهد.

سقف خوابگاهی

یک خوابگاه کاربردی فضای قابل استفاده‌ای را از سقف ایجاد می کند و نور طبیعی را به فضای داخلی اضافه می کند. خوابگاه ها حاوی پنجره ای هستند که به صورت عمودی از یک سقف شیبدار سنتی به بیرون راه دارد و یک پنجره بزرگ در سقف ایجاد می کند.

این نوع سقف برای ساخت اتاق زیر شیروانی بیشترین محبوبیت را دارد و راهی آسان برای گسترش فضا و نور طبیعی در اتاق زیر شیروانی فراهم می کند.

سقف شش ضلعی

سقف شش ضلعی داراب طراحی پیچیده‌ای می‌باشد. این نوع سقف که از شش پانل سقفی شیبدار مثلثی تشکیل شده است، معمولاً برای یک آلاچیق زیبا و منحصر به فرد به چمن خانه یا باغ تجاری استفاده می شود.

سقف هیپ

سقف هیپ در مجموع دارای چهار سطح شیب‌دار می‌باشد که دو سطح آن روی یک یال مشترک و دو سطح دیگر در دو طرف یال مرکزی به هم متصل شده‌اند. این طرح شباهت زیادی به ساختار ذوزنقه ای سقف های شیروانی دارد و افزودن دو انتهای مثلثی تنها عامل متمایز کننده آن است.

سقف نیمه شیبدار

سقف نیمه شیبدار تقریباً شبیه طرح ساده سقف هیپ می‌باشد، اما در عوض، دو طرف سقف کوتاه شده و در دو طرف خانه لبه هایی ایجاد می‌کند. این نوع سقف گزینه های بیشتری را برای امتداد در زیر شیروانی و نصب پنجره ها فراهم می کند و اجازه می دهد مقدار بیشتری از نور طبیعی وارد فضای اتاق شود.

  سقف عرشه فولادی در مازندران | بررسی شرایط و چالش ها

سقف جرکین هد

سقف های جرکین هد که به عنوان شیروانی های بریده شده یا شیروانی های نازک نیز شناخته می‌شوند، در اصل یک سقف شیروانی هستند که دو انتهای آن بریده شده است.

مزیت این مدل این است که انتهای بریده شده آن آسیب احتمالی باد به خانه را کاهش می دهد و سقف را پایدارتر می کند. علاوه بر این، انتهای بریده شده فضای بیشتری را در اتاق زیر شیروانی فراهم می کند.

سقف M

سقف M شکل اساساً یک سقف شیروانی دوتایی است که دوطرف آن شیبدار می‌باشد که در وسط با شیب های مربوطه در هر طرف به هم می رسند و شکل “M” را تشکیل می‌دهند. ناودان مرکزی بین دو سقف اجرا می شود.

سقف هیپ هرمی

سقف-هرمی

سقف هیپ هرمی شبیه سقف هیپ ساده است، اما دیوارها به جای مستطیل مربع هستند، که باعث می شود شکل شیب سقف ساختمان به شکل هرمی در بیاید. این نوع سقف در برابر بادهای شدید بسیار مقاوم است، بنابراین برای مناطق مستعد باد یا طوفان ایده آل است.

سقف ترکیبی

سقف ترکیبی به معنای واقعی کلمه ترکیبی از انواع سقف ها است. این نوع سقف اغلب با دو یا چند طرح طراحی می‌شوند که می‌توانند دارای طیف وسیعی از سبک‌ها باشند. این نوع سقف یک گزینه عالی برای ظاهری منحصر به فرد و جالب است.

سقف منحنی

سقف منحنی ویژگی بسیار مدرن و جالبی را به هر ساختمان اضافه می کند. سقف های مدرن دارای مصالح فلزی انعطاف پذیر می‌باشند که یک ساختار منحنی بزرگ ایجاد می‌کند. سقف های منحنی به کاهش مقاومت در برابر باد کمک می کنند، اما عمدتاً به دلیل دارا بودن زیبایی خیره کننده کاربرد دارند.

سقف گنبدی

سقف گنبدی همانطور که مشخص است، سقفی به شکل گنبد است. این نوع سقف با طراحی پیچیده و بادوام زیبایی خاصی به ساختمان می بخشد و در بسیاری از ساختمان‌های تاریخی از ساختمان کاپیتول در واشنگتن دی سی تا کلیسای جامع سنت پل در لندن دیده می شود.

مزایای سقف شیبدار

  • سقف شیبدار عایق حرارتی مناسبی به نسبت سقف تخت می باشد.
  • سقف شیبدار امکان تهویه طبیعی بین لایه بیرونی و ساختمان را فراهم می‌کند که موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی سیستم می‌شود.
  • سقف های شیبدار مناسب‌ترین گزینه برای ایمن نگه داشتن خانه از آسیب‌های برف، یخ، آب و باد می‌باشد.
  • این نوع سقف بدون نیاز به اضافه کردن یک طبقه اضافی و پرهزینه، فضا و اتاق ‌های زیرشیروانی اضافی به ساختمان می‌بخشد.
  • در سقف شیبدار آب باران نمی تواند روی پشت بام جمع شود و می‌توان آن را به راحتی جمع آوری کرد.
  • این نوع سقف ظاهر منحصر به فردی به خانه می دهد و سازگار با محیط طبیعی است.

سقف یکی از مهمترین قسمت های هر ساختمانی است که به عنوان اولین خط دفاعی در برابر تمامی مخاطرات محیطی عمل می کند. انواع مختلفی از سقف‌ها در طی سال‌ها توسعه یافته اند، اما سقف شیبدار هنوز هم ظاهری کلاسیک به ساختمان می بخشد و بسیار کاربردی است و رایج ترین نوع سقف می‌باشد.

نظرتان را به ما بگویید

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر