()

اجرای سقف عرشه فولادی در ساختمان‌ها هم یکی‌از این شیوه‌های با صرفه و اثرگذار می‌باشد که سرعت عملیات ایجاد سقف را در ساختمان‌ها تا حد بسیار زیادی افزایش داده است. از طرف دیگر، ساختار خاص این سقف‌ها سبب شده تا وزن آنان هم کاهش یافته و در کاهش وزن کلی ساختمان اثر گذار باشد.با دقت به‌ این که در دنیای امروز دیگر روش‌های سنتی پاسخ گوی نیاز اشخاص به مسکن نمی‌باشد، باید شیوه‌های مناسب و بهینه در قسمت‌های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد. 

آنچه در این مطلب میخوانید

اجرای سقف عرشه فولادی شرکت بایرایرانیان

در اجرای سقف عرشه فولادی بعضی عملیات‌های وقت گیر مانند قالب بندی دیگر وجود ندارد. همین مسئله تاثیر زیادی در بالا رفتن سرعت فعالیت دارد. از طرفی، سقف عرشه فولادی در اسکلت بتنی و سازه فولادی کاربرد داشته و در ساختمان‌هایی با هر دو نوع اسکلت (اسکلت بتنی) بسیار مطلوب و کاربردی می‌باشد. این موضوعات سبب توسعه و گسترش استفاده از این نمونه سقف‌ها نسبت به سایر سقف‌ها از جمله سقف وافل در بنا‌های متفاوت گردیده‌است.

جدول قیمت (پیش فاکتور) اجرای سقف عرشه فولادی با ورق 0.8 میل

شرحواحدمقدارقیمت (تومان)قیمت کل (تومان)
ورق عرشه فولادی 0/8کیلوگرم8.538,600328,100
رول فرمینگکیلوگرم8.5rn3002,550
گل میخعدد219,00038,000
سرامیکعدد25001,000
فلاشینگمتر مربع0.650,00030,000
میخ چاشنیمتر مربع1.52,0003,000
حملمتر مربع14,0004,000
اجرای کاملمتر مربع153,00053,000
جمع کلمتر مربع459,650

اجرای سقف عرشه فولادی که سازه‌ای متشکل از ورق‌‌های فولادی موج‌دار می‌باشد که به منظور ساخت سقف و کف ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف عرشه فولادی، نوعی از سقف‌های کامپوزیت می‌باشد که با به کار گیری از ورق‌های فولادی موجدار گالوانیزه و بتن مسلح ساخته می‌شود. به علت اجرای ساده، سرعت اجرای بالا، هزینه نسبتا کم و ایمنی مطلوب، این سقف کاربرد گسترده‌ای در تشکیل بنا‌های گوناگون دارد.

در‌ این مطلب از وبسایت بایرایرانیان به معرفی اجزا، انواع مختلف، فرآیند اجرا، ملاحظات، دتایل اجرایی، مزایا و معایب سقف عرشه فولادی می‌پردازیم. شرکت بایرایرانیان با سابقه درخشان خود در حوزه سازه و ایمن سازی سازه توانسته است به نامی قابل اعتماد برای مشتریان خود تبدیل گردد.

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی

ورق گالوانیزه در اجرای سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی یک نوع بنای فلزی می‌باشد که از ورق‌های فولادی ایجاد می‌شود. این سازه که دارای شکلی موج دار می‌باشد، از وزنی کم و در عین حال مقاومتی بالا برخوردار‌است. به صورت معمول، در ساخت بنا‌های عرشه فولادی از ورق‌های گالوانیزه به کارگیری می‌شود. علت آن‌ مقاومت این ورق‌ها در برابر زنگ زدگی، قیمت به صرفه شان در برابر بقیه ورق‌های با این خصوصیت، استحکام بالا و وزن سبک می‌باشد.

مدیرعامل مجموعه بایرایرانیان جناب مهندس رستمی

مدیرعامل مجموعه بایرایرانیان جناب مهندس رستمی – اولین نفر از سمت راست

در واقع جهت اجرای سقف عرشه فولادی، این سازه‌های فلزی گالوانیزه را در ابتدا خوابانده و در ادامه بر روی آنان بتن می‌ریزند. براین اساس، فرایند اجرای این سقف‌ها به راحتی انجام می‌گیرد ولی در بخش رویی عرشه‌های فولادی از آرماتور به کار گیری می‌شود تا با پیوند بتن و آرماتور، مقاومت سقف عرشه فولادی تا حد زیادی افزایش یابد.

در نتیجه، سقف عرشه فولادی با یکسری مصالح خاص از جمله خود عرشه فولادی، آرماتور و بتن در اسکلت بتنی ساخت و ساز می‌گردد. بدین ترتیب، روند تولید سقف در ساختمان‌ها هم با سرعت بالاتری صورت می‌گیرد و هم هزینه کم تری دارد. البته وزن سبک این سقف‌ها هم خصوصیت دیگری می‌باشد که دقت زیادی به آن می‌گردد.

تعریف ویکی پدیا از سقف عرشه فولادی: سقف‌های عرشه فولادی سقف‌هایی هستند که با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و برش گیرها که در این نوع سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از سایر سقف‌ها متمایز می‌شود و البته با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی، این نوع سقف اجرا می‌شود. از بخش‌های اصلی سقف‌های کامپوزیت عرشه فولادی باید به تیرهای فرعی مورد نیاز در بین تیرهای اصلی سازه اشاره نمود. ارتفاع عرشه‌های فولادی بایستی بین ۵ تا ۷٫۵ سانتی‌متر باشد.

اجزا تشکیل دهنده برای اجرای سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی از چهار جز مهم

 • ورق گالوانیزه ذوزنقه ای (موجدار)
 • گل میخ (برشگیر)
 • آرماتور (میلگرد)
 • بتن

تشکیل می‌گردد. فلاشینگ و تیر فرعی نیز دیگر اجزای این مدل سقف به شمار می‌آیند.

نقش ورق‌های فولادی در اجرای سقف عرشه فولادی

ورق در اجرای سقف عرشه فولادی

ورق در اجرای سقف عرشه فولادی

ورق‌های فولادی را می‌توان تحت عنوان مهم‌ترین قسمت تشکیل دهنده سقف عرشه فولادی در نظر گرفت. کل عرشه‌های فولادی بوسیله ورق‌هایی با هسته و پوشش فلزی ساخته می‌شود. انتخاب این مواد باید به گونه‌ای باشد که وضعیت محیطی سبب آسیب‌دیدگی آن‌ها نشود. شکل مقطع ورق سقف عرشه فولادی به طور ذوزنقه‌ ای و موجدار می‌باشد. این ساختار مزایای بسیاری دارد که در بخش‌های بعدی در اجرای سقف عرشه فولادی به توضیح آن‌ها خوا‌هیم پرداخت.

هسته ورق‌های سقف عرشه فولادی

هسته ورق‌های عرشه فولادی معمولا با به کارگیری از فولاد نرمه ساخته می‌گردد. این فولاد، یکی‌از پرکابرد ترین مصالح ساختمانی با مقاومت تسلیم 210 تا 250 مگاپاسکال می‌باشد. فولاد نرمه شکل‌پذیری بالایی دارد. این خصوصیت، قابلیت تشکیل ورق‌‌هایی با ابعاد و شکل‌های متنوع را فراهم می‌نماید.

پوشش ورق‌های عرشه فولادی

ورق‌های مورد استفاده برای عرشه‌های فولادی با عنوان ورق روکش دار یا این که اصطلاحا «گالوانیزه» (Galvanized) شناخته می‌شوند. پوشش مورد استفاده در ساخت ورق عرشه فولادی از جنس روی می‌باشد. طی فرایند گالوانیزه کردن یا این که آبکاری، لایه‌ای از فلز روی به ضخامت 0.8 تا 2.1 میلی‌ متر بر روی هر دو سطح ورق فولادی ریخته می‌شود. بعد از آن، مقطع ورق گالوانیزه به وسیله دستگاه‌های اختصاصی و با شیوه نورد سرد به شکل ذوزنقه‌ای و موجدار درمی‌آید.

جدول قیمت (پیش فاکتور) اجرای سقف عرشه فولادی با ورق 0.9 میل

شرحواحدمقدارقیمت واحد (تومان)قیمت کل (تومان)
ورق عرشه فولادی 0/9کیلوگرم9.538,600366,700
رول فرمینگکیلوگرم9.5rn3002,850
گل میخعدد219,00038,000
سرامیکعدد25001,000
فلاشینگمتر مربع0.650,00030,000
میخ چاشنیمتر مربع1.52,0003,000
حملمتر مربع14,0004,000
اجرای کاملمتر مربع153,00053,000
جمع کلمتر مربع498,550

گالوانیزه کردن با استفاده از فلز روی، استانداردهای مختلفی دارد که معمولا با حرف G و میزان وزن روی به کار رفته معلوم می‌گردند. از جمله، استاندارد G60 به معنای به کارگیری از 0.6 اونس (17 گرم) فلز روی برای پوشش 1 فوت مربع (900 سانتی‌متر مربع) از سطح ورق می‌باشد.

استاندارد G60، تحت عنوان متداول ترین استاندار برای گالوانیزه کردن ورق برای اجرای سقف عرشه فولادی شناخته می‌شود. استاندار G90 نیز به منظور تولید پوشش‌های اختصاصی محیط‌های مستعد خوردگی مورد به کارگیری قرار می‌گیرد.

پروژه اجرایی بایرایرانیان

پروژه اجرایی بایرایرانیان

ضخامت هسته ورق، مبنا محاسبات در طراحی سقف عرشه فولادی می‌باشد. به عبارت دیگر، ضخامت پوشش گالوانیزه (لایه روی) تحت عنوان بخشی از ضخامت سقف‌ها در نظر گرفته نمی‌شود.

سطح مقطع ورق برای اجرای سقف عرشه فولادی

به منظور درک کردن بهتر کاربرد و شیوه اجرای سقف عرشه فولادی، باید با مفاهیم اولیه مو جود در صورت و ساختار این سازه آشنا شد. شکل مقطع سقف عرشه فولادی عموما به طور ذوزنقه‌ای می‌باشد. در‌این مقطع اجزا گوناگونی وجود دارد.

اجزا اصلی سطح مقطع ورق عرشه فولادی را می‌توان به

 1. عمق
 2. بال‌های بالایی
 3. بال‌های پایینی
 4. دندانه‌های پایینی
 5. دندانه‌های بالایی
 6. کناره

تقسیم‌ بندی کرد.

 • عمق عرشه: فاصله عمودی بال بالایی (سقف) تا بال پایینی ورق
 • بال‌های بالایی: مولفه‌‌های افقی سطح بالایی ورق (قسمت برآمدگی)
 • دندانه‌های بالایی: کناره‌های بال‌های بالایی ورق عرشه
 • بال‌های پایینی: مولفه‌های افقی سطح پایینی ورق (قسمت تو رفتگی)
 • دندانه‌های پایینی: لبه‌های بال پایینی ورق
 • لبه: انتهای ورق از هر دو طرف سقف
 • پهنای پوشش: فاصله میان دو لبه ورق
 • عرض بال‌ها: فاصله افقی مرکز بال‌های بالایی یا بال‌ پایینی
 • جان: قسمت شیب دار در بین بال بالایی و پایینی
 • آج‌ها: تو رفتگی و برآمدگی‌‌های موجود در بال‌های بالایی و پایینی
 • برجستگی‌ها: قسمت برآمده موجود بر روی جان ورق
آج، یک مولفه اختیاری در ایجاد ورق فولادی می‌باشد. به منظور ایجاد اتصال و درگیری در بین بتن و ورق فولادی، برجستگی و فرورفتگی‌‌هایی را بر جان یا بال‌ها تولید می‌نمایند. وجود آج سبب پیوستگی بهتر سقف و عملکرد یکنواخت آن در مقابل بارها می‌گردد. این المان‌ها، به منظور ارتقا مقاومت اصطکاکی میان فولاد و بتن مورد به کار گیری قرار می‌گیرند.
کاربرد گل‌میخ در سقف عرشه فولادی
گل‌میخ بایرایرانیان

گل‌میخ بایرایرانیان

گل میخ یا «برش گیر» (Stud Shear Connector)، ابزاری برای اتصال ورق گالوانیزه به تیر فرعی می‌باشد. این ابزار اتصال، به طور معمول با عبور از داخل ورق به تیر جوش داده می‌گردد. به کارگیری از گل میخ را می‌توان تحت عنوان یکی‌از نقاط قوط این مورد در نظر گرفت. گل میخ، نیروی اعمال گردیده بر روی سقف عرشه فولادی را میان تیر و دال بتنی توزیع می‌نماید.

اتصال گل‌میخ به سقف عرشه فولادی

اتصال گل میخ به ورق فولادی و بال تیرهای سازه‌ای بوسیله دستگاه «زائده جوش» شکل می‌گیرد. جوشکاری این اتصالات به شیوه قوس الکتریکی اعمال می‌شود. این فرایند، یکپارچگی مواد به کار رفته در سقف عرشه فولادی را در پی دارد. به علاوه، استفاده از گل میخ از لغزش مواد (بخصوص بتن) بر روی یکدیگر خودداری می‌نماید.

نقش میلگرد در اجرای سقف عرشه فولادی

بعد از جوشکاری گلمیخ، شبکه‌ای از آرماتور یا میلگرد بر روی ورق فولادی درنظرگرفته شده و به گل میخ‌ها وصل می‌گردد. آرماتورهای مورد به کارگیری در اجرای سقف عرشه فولادی معمولا از مدل آرماتورهای حرارتی یا افت حرارتی می‌باشند. این آرماتورها، با کنترل دمای گیرش بتن، از جمع شدگی آن در حین عمل آوری جلوگیری می‌کنند.

هدف از آمارتور بندی در سقف عرشه فولادی

 • تقویت مقاومت کششی اسکلت بتنی و خودداری از تولید ترک در سقف
 • تحمل بارهای متمرکز و افزایش مقاومت فشاری بتن
 • خودداری از جمع شدگی بتن

میلگرد‌های بالایی در آرماتور بندی سقف عرشه فولادی وظیفه افزایش مقاومت فشاری و میلگرد‌های پایینی (قسمت قعر با تورفتگی ورق) وظیفه تقویت مقاومت کششی بتن را بر عهده دارند. در صورت عدم به کار گیری از میلگرد در قسمت تورفتگی، وظیفه تحمل بار‌های کششی بر عهده ورق گالوانیزه خواهد بود.

بایرایرانیان در نمایشگاه بین المللی

غرفه بایرایرانیان در نمایشگاه بین المللی

نقش بتن در اجرای سقف عرشه فولادی

بتن، از پرکاربردترین مصالح ساختمانی می‌باشد که از مخلوط سیمان، آب، سنگدانه و مواد افزودنی ساخته می‌شود. بتن‌ریزی واپسین مرحله در اجرای سقف عرشه فولادی می‌باشد. با ریختن بتن در ورق‌های ذوزنقه‌ای، یک کف کامپوزیتی برای طبقات بالایی به وجود می‌آید. این کف، وظیفه تحمل بارهای وارداتی به سقف عرشه فولادی را برعهده دارد.

به همین علت، کیفیت بتن مورد به کار گیری در‌این نوع سقف، مانند کیفیت فولاد به کار رفته در هسته ورق، از اهمیت بالایی برخوردار‌است. بتن معمولی را می‌توان تحت عنوان متداول‌ ترین بتن مورد به کارگیری در سقف عرشه فولادی در نظر گرفت.

جدول قیمت (پیش فاکتور) اجرای سقف عرشه فولادی با ورق 1 میل

شرحواحدمقدارقیمت واحد (تومان)قیمت کل (تومان)
ورق عرشه فولادی 1کیلوگرم10.538,600405,300
رول فرمینگکیلوگرم10.53003,150
گل میخ عدد219,00038,000
سرامیکعدد25001,000
فلاشینگمترمربع0.650,00030,000
میخ چاشنیمتر مربع1.52,0003,000
حملمتر مربع14,0004,000
اجرای کاملمتر مربع153,00053,000
جمع کل537,450

فلاشینگ در سقف عرشه فولادی

دوربند یا اصلاحا «فلاشینگ» (Flashing)، ورقه‌ای با ضخامت و قطر حدود 5 میلی‌ متر می‌باشد که به منظور کامل شدن ساختار ورق فولادی و خودداری از خروج بتن بر روی لبه‌های عرشه نصب می‌گردد. فلاشینگ بر روی یکنواختی بتن و بهبود مقاومت سقف اثر مثبت دارد.

نقش تیر‌های فرعی در اجرای سقف عرشه فولادی

تیر‌های فرعی، نقش نگهدارنده را بازی می‌نمایند. در کل، هنگام اجرای سقف عرشه فولادی بر روی دهانه‌های حداکثر 3 متری، نیازی به شمع‌ بندی برای نگهداری از سقف نخواهد بود. با این وجود، در صورت اجرای این نوع سقف در دهانه‌هایی با طول 3 تا 6 متر، می‌بایست از یک تیر فرعی به منظور نگهداری سقف و خودداری از خم شدن ورق‌های فولادی (در اثر تحمل وزن بتن) به کار گرفت.

عرشه فولادی در اجرای سقف سازه‌ها

کاربرد اساسی سقف عرشه فولادی، اجرای سقف ساختمان‌ها با اسکلت فلزی و بتنی می‌باشد. عده‌ای تصور میکنند که عرشه فولادی تنها برای احداث سقف ساختمان‌های صنعتی قابل به کارگیری می‌باشد. در حالی که به راحتی می‌توان از عرشه فولادی در ساختمان‌هایی با کاربری مسکونی، اداری، تجاری و … نیز به کار گرفت. در عین حال باید دقت کنید که کاربرد عرشه فولادی به همین جا ختم نمی‌شود. به عنوان مثال کاربردهای اساسی دیگری که می‌توان برای سقف عرشه فولادی بیان کرد، عبارت‌اند از

 • ساخت سکوی کار برای کارگران در حین احداث ساختمان‌های چندین طبقه
 • ساخت اسلب‌های سیمانی مدل در کف ساختمان‌ها

اجرای سقف عرشه فولادی در سازه‌هایی با اسکلت بتنی

در ساز‌ه‌هایی که مهندس معمار آن اسکلت را بتنی ایجاد کرد‌ه باشد، در ابتدا سقف عرشه فولادی را طراحی کرد‌ه بعد از آن صفحه‌های فلزی را متناسب با طرح آماده و به محل پروژه ارسال می‌نمایند. اکنون فرآیند کار در اجزای و اجرای سقف عرشه فولادی در اسکلت بتنی به این نحو می‌باشد.

 1. ابتدا قالب بندی تیر و ستون‌ها اعمال می‌شود.
 2. سپس میلگردها را در جای خود قرار داد‌ه و بعد از آن ورق‌های فولادی را در جاهای مشخص و معلوم قرار میدهند.
 3. اکنون میلگردهای حرارتی و تقویتی قرار داد‌ه
 4. در مرحله پایانی بتن ریزی انجام می‌گردد.

اجرای سقف عرشه فولادی در سازه‌هایی با اسکلت فلزی

مراحل نصب ورق عرشه فولادی

پروژه اجرای سقف عرشه فولادی

در ساز‌ه‌هایی که اسکلت فلزی دارند در ابتدا باید فاصله‌ها و ابعاد دهانه‌ها و نوع طراحی سقف مشخص و معلوم گردد.

 1. پس از طراحی و تشکیل آن در کارخانه به محل پروژه ارسال می‌شود.
 2. در این زمان این سقف عرشه فولادی را بر روی تیرها قرار داد‌ه و با به کار گیری از پرچ بر روی تیر ثابت می‌نمایند.
 3. در‌این مرحله گل میخ را با به کار گیری از میخکوب تفنگی بر روی بنا پرچ کرد‌ه و جوشکاری می‌کنند.
 4. میلگردهای حرارتی را به صورت شبکه مش بر روی ساز‌ه قرار داد‌ه و در نهایت بتن ریزی با به کار گیری از پمپ اعمال می‌گیرد.

مراحل اجرایی سقف عرشه فولادی

جانمایی ورق فولادی

در مرحله نخست اجرای سقف عرشه فولادی، ورق‌‌های گالوانیزه بر روی دهانه‌‌ها و تیرهای نگهدارنده چیده می‌شوند. وزن این سقف فولادی به ابعاد آن مرتبط می‌باشد. با این حال، وزن عرشه استاندارد این نوع سقف حدود 70 کیلوگرم می‌باشد. به جهت وزن نسبتا کم ورق عرشه فولادی، جابجایی و جانمایی آن به وسیله اشخاص و یا این که دستگاه‌های کوچک امکان‌پذیر خواهد بود.

ثابت کردن و فلاشینگ ورق‌های فولادی

جدول قیمت بروز مش و میلگرد عرشه فولادی

شرحواحدمقداربرند قیمت کل (تومان)
مش نمره 8 چشمه 20*20کیلوگرم1فولاد سپهر ایرانیان سبک بار28,000
میلگرد نمره 8 آجدارکیلوگرم1فولاد سپهر ایرانیان سبک بار26,000

در‌این مرحله، به منظور ثابت کردن محل قرارگیری یا این که اصطلاحا فیکس کردن سقف، ورق‌های فولادی به وسیله دستگاه میخکوب به بال تیرهای زیرین وصل می‌گردند. تکمیل ساختار سقف نیز به وسیله فلاشینگ لبه‌های ورق صورت می‌گیرد. دوربندی ورق فولادی از مراحلی می‌باشد که می‌تواند به ارتقا کیفیت سقف عرشه فولادی کمک کند.

متصل شدن ورق فولادی به تیر با گل میخ

در‌این مرحله، ورق‌های فولادی به وسیله جوشکاری گل میخ به بال تیرهای نگهدارنده متصل می‌گردند. این مرحله، به طور هم‌زمان یا این که بلافاصله بعد از جانمایی، اثبات کردن و فلاشینگ ورق‌ها شکل می‌گیرد. قطر استاندارد گل میخ 20 میلی متر (حداکثر قطر 25 میلی متر) و طول آن بسته به نوع ورق و میزان درگیری موردنیاز بین بتن و فولاد، دست کم 35 میلی متر می‌باشد. طول بیشتر این اتصالات نتیجه بهتری را به همراه دارد. گل میخ‌ها معمولا با فاصله دست کم 25 میلی متری از جان ورق نصب می‌گردند.

از جوش و پیچ نیز می‌توان تحت عنوان اتصالات سقف عرشه فولادی به کارگیری کرد. با این وجود، متدوال‌ ترین و مطلوب‌ترین گزینه به کارگیری از گل میخ می‌باشد.

آرماتوربندی

آرماتوربندی سقف عرشه فولادی به شیوه دستی (بستن میلگرد و مفتول) یا این که به کارگیری از مش‌‌های آماده بر روی ورق شکل می‌گیرد. در بعضی از موردها، علاوه بر آرماتوربندی بر روی ورق، یک میلگرد داخل بال پایینی قرار داده می‌شود. این میلگرد، مقاومت کششی سقف را ارتقا می‌دهد. در‌این‌حالت‌، هنگام اعمال بار کششی به سقف، فقط میلگردهای پایینی درگیر می‌گردند و ورق فولادی تنها نقش قالب بتن را دارند. در صورت به کارگیری از بتن الیافی، مرحله آرماتوربندی از مراحل اجرای سقف عرشه فولادی حذف می‌شود.

اتصال گل میخ به کانال آرماتور

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 - غرفه بایرایرانیان

نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان تهران 1401 – غرفه بایرایرانیان

در مرحله بعدی، به منظور فیکس کردن شبکه آرماتور و یکپارچگی بیشتر اجزا گوناگون سقف، گل میخ‌ها به کانال آرماتور متصل می‌شوند. این مرحله، بلافاصله بعد از آرماتوربندی یا حین اجرای آن صورت می‌گیرد.

بتن‌ریزی

آخرین مرحله در اجرای سقف عرشه فولادی، بتن‌ریزی می‌باشد. معمولا از بتن سبک یا این که ساده در اجرای سقف عرشه فولادی به کار گیری می‌گردد. ولی، در صورت عدم آرماتوربندی سقف می‌توان از بتن‌های الیافی در سقف عرشه فولادی به کار گرفت.

مقاومت بتن سبک حدود 17 مگاپاسکال و مقاومت بتن ساده حدود 20 مگاپاسکال می‌باشد. نوع بتن مورد به کار گیری در سقف عرشه فولادی به نوع بارگذاری و ابعاد دهانه بستگی دارد. ضخامت دال بتنی در بالای دندانه‌های ورق فولادی حداقل 50 میلی متر می‌باشد. بدین ترتیب، طول کل سقف عرشه فولادی معمولا بیشتر از 125 میلی متر خواهد بود.

بررسی کامل مزایای اجرای سقف عرشه فولادی

به کارگیری آن تحت عنوان یکی‌از سریع‌ترین و ارزان‌ترین شیوه‌های اجرای سقف عرشه فولادی و کف در ساختمان‌های گوناگون (مسکونی، تجاری و صنعتی) محسوب می‌شود. از مزایای مهم عرشه فولادی می‌توان به تنوع، وزن کم، نصب آسوده، کاهش مصرف بتن و دوام بالا اشاره نمود. در ادامه، هرکدام از مزایای سقف عرشه فولادی را توضیح میدهیم.

سرعت بالای اجرا

اجرای سقف عرشه فولادی به وسیله دست انجام شده و از تجهیزاتی مثل جرثقیل برای انتقال و نصب آن به کارگیری نمی‌شود. وزن کم عرشه‌های فولادی سبب کاهش زمان اجرای آن‌ها نسبت به شیوه‌های دیگر شده است.

این مسئله علاوه بر سرعت بر روی هزینه عملیات اجرا نیز تاثیر میگذارد؛ چراکه با این روش دیگر نیازی به کارگیری ماشین‌های سنگین نخواهد بود. این خصوصیت، سبب محبوبیت سقف عرشه فولادی و توسعه و گسترش کاربرد آن در پروژه‌‌های بزرگ شد‌ه است.

حمل و نقل آسان

به علت وزن پایین و ساختار ساده سقف‌‌های عرشه فولادی، قابلیت و امکان حمل و نقل همزمان تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد.

کاربرد سقف عرشه فولادی | بایرایرانیان

پروژه سقف عرشه فولادی اجرا شده توسط بایرایرانیان

عدم نیاز به شمع بندی در سقف

به جهت یکپارچگی و وزن کم سقف عرشه فولادی، نیازی به نصب شمع برای محافظت آن در زمان اجرا نیست.

اجرای به طور همزمان چندین سقف

عدم نیاز به شمع بندی در اجرای سقف عرشه فولادی، قابلیت اجرای موازی و هم زمان چند سقف را با این شیوه آماده می‌نماید. این مورد در سرعت اجرای سقف وافل نیز تاثیرگذار می‌باشد.

حذف قالب بندی‌ها

ورق گالوانیزه در ، علاوه بر مشارکت در تحمل بارهای کششی اعمال گردیده به سقف، مانند یک قالب ماندگار بتن نیز در اسکلت بتنی فعالیت می‌نماید. این خصوصیت سبب حذف فرایند قالب‌بندی و باز کردن پوسته می‌گردد و زمان اجرا را کاهش می‌دهد.

کاهش تعداد پرسنل

به جهت حذف برخی از فرآیند‌های اجرا در سقف عرشه فولادی، تعداد پرسنل موردنیاز کاهش مییابد. این مسئله، بر روی هزینه اجرا تاثیرگذار می‌باشد.

کم کردن بار مرده

عدم به کار گیری از اجزایی مانند تیرچه و بلوک در ساختار سقف عرشه فولادی منجربه کاهش بار مرده می‌گردد. کاهش بار مرده ضمن کاهش هزینه، کارایی بنا در برابر ز‌لزله را نیز بهبود میبخشد.

ایمنی بالا

اجرای سقف عرشه فولادی از دو نظر دارای ایمنی بالایی نسبت به دیگر انواع سقف‌ها می‌باشد. به علت وجود یک عرشه مقاوم و همینطور عدم نیاز به قالب‌بندی، احتمال رخ دادن مشکلاتی مانند باز شدن ناگهانی قالب و گیرکردن پای پرسنل داخل آرماتورها نیست.

علاوه بر این، به علت سرعت بالای اجرای سقف عرشه فولادی، بعد از نصب ورق‌های گالوانیزه و اتصال آنان به تیرهای فرعی، یک سطح ایمنی برای فعالیت فراهم می‌گردد.

در‌این شیوه، خطرهای ناشی از افتادن تجهیزات، مصالح یا قالب‌ها از طبقه‌های بالایی به حداقل می‌رسند. این خصوصیت، علاوه بر دوری از آسیب‌های جانی و مالی، از تاخیرهای احتمالی ناشی از مورد‌های مذکور را نیز کاهش می‌دهد. بنابراین، عملیات اجرای سقف با پیوستگی بیشتری انجام می‌گردد.

کاهش ضخامت

سقف عرشه فولادی ضخامتی حدود 125 تا 200 میلی متر داراست. این ضخامت بسیار کمتر از ضخامت سقف‌های دیگر مانند سقف وافل می‌باشد. ضخامت کم به نسبت سایر سقف‌ها مانند سقف وافل سبب صرفه‌جویی در مصرف مصالح و هزینه‌ها می‌گردد.

مصرف بتن کمتر

به علت طراحی دندانه‌ای عرشه فولادی و ضخامت کم آن نسبت به دیگر سقف‌ها مانند سقف وافل، بتن موردنیاز برای اجرای سقف در اسکلت بتنی به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد. (مانند سقف یوبوت)

نسبت مقاومت به وزن کم در اجرای سقف عرشه فولادی

با وجود وزن نسبتا کم ورق‌های فولادی، ضخامت کم سقف و مصرف پایین بتن در اجرای سقف عرشه فولادی، استحکام این سقف در برابر تحمل بارهای وارد گردیده کمتر از سقف‌های دیگر نیست. این خصوصیت، بهره‌وری بالای سقف عرشه فولادی را نشان می‌دهد.

برای اطمینان از انجام پروژه ای ایده آل و البته ایمن نیاز به یک گروه متخصص می‌باشد. مجموعه بایرایرانیان با ارائه باکیفیت ترین پروژه‌ها اعتماد هم وطنان عزیز را کسب کرده و می‌تواند یک گزینه عالی در زمان انتخاب شرکت جهت انجام پروژه‌های شما باشد.

یکپارچگی و زیبایی

ساختار و شیوه اجرای سقف عرشه فولادی سبب یکپارچگی آن شد‌ه‌است. ضمن این، وجود ورق گالوانیزه موجود در پایین سقف، سبب نظم و زیبایی بنا می‌شود.

نصب آسوده تاسیسات

با اجرای عرشه فولادی، قابلیت عبور دادن کابل‌ و لوله‌ها از فضای پایینی کف یا این که سقف عرشه فولادی مهیا می‌شود. این شیوه نسبتا ارزان سبب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌گردد.

تنوع کاربری

سقف عرشه فولادی در بنا‌های گوناگون (کوچک تا بزرگ) با حالت بارگذاری و طول دهانه گوناگون قابل انجام می‌باشد. همین مسئله، سبب توسعه و گسترش کاربرد این سقف در سال‌های اخیر شد‌ه‌است.

قابلیت اجرا در انواع وضعیت آب و هوایی

وضعیت آب و هوایی بر روی عمل آوری بتن و خوردگی سقف تاثیرگذار می‌باشد. به کارگیری از میلگرد حرارتی در ساختار سقف عرشه فولادی، عمل آوری مناسب را ضمانت می‌کند. همچنین وجود روکش گالوانیزه مقاومت  در برابر خوردگی، پوسیده شدن و زنگ زدن را ارتقا خواهد داد.

پادکست ورق های گالوانیزه در اجرای سقف عرشه فولادی

عایق صدا و حرارت

ساختار اجرای سقف عرشه فولادی این اجازه را به سازندگان می‌دهد تا از مواد عایق صدا و حرارت در زمان اجرا این سقف به کار گیری نمایند. این خصوصیت، ضمن صرفه‌جویی در مصرف انرژی، ایمنی سازه را نیز افزایش میدهد. سقف‌های عرشه فولادی عایق از ورق‌های مشبک ساخته می‌گردند.

عرشه فولادی

عرشه فولادی

کاهش وزن بنا

به کار گیری از دال‌های بتنی کامپوزیتی در سقف عرشه فولادی ، مقاومت و سختی کف را ارتقا میدهد. از این‌ رو می‌توان ابعاد و وزن بنا‌های زیرین (فونداسیون) را کاهش داد.

طول عمر بالا

سقف عرشه فولادی دارای طول عمر بالایی می‌باشد. در واقع، تمام مزایای بالا سبب افزایش طول عمر سقف عرشه فولادی می‌گردند.

بررسی و معرفی انواع سقف عرشه فولادی

در کل می‌توان این سقف‌ها را به دو گروه مرکب و غیر مرکب تقسیم بندی کرد. سقف‌های مرکب نیز در چند گروه گوناگون وجود دارند. برای اجرای انواع سقف عرشه فولادی و سایر سقف‌ها از جمله سقف وافل، مراجعه به یک مجموعه توانا و دارای اعتبار مهم ترین اصل می‌باشد.

شرکت بایرایرانیان با ارائه بهترین پروژه‌های اجرای سقف عرشه فولادی در کشور، یکی از بهترین شرکت‌های حال حاضر ایران می‌باشد.

سقف عرشه فولادی غیر مرکب

سقف‌های عرشه فولادی غیر مرکب کم تر رایج می‌باشند و ساختار آن‌ها به‌این شکل می‌باشد که سازه عرشه فولادی قرار گرفته و بتن بر روی آن ریخته می‌گردد. در واقع عرشه فولادی تحت عنوان قالب بتن عمل می‌نماید و مقاومت آنها نسبت به سقف مرکب کم تر می‌باشد.

پروژه اجرای سقف عرشه فولادی

پروژه اجرای سقف عرشه فولادی

در برخی مواقع برای افزایش مقاومت سقف در شیوه غیر مرکب از میلگردهای کار کشته در پایین عرشه به کار گیری می‌شود. اما می‌بایست دقت داشت که قیمت اجرای سقف‌های غیر مرکب از گونه‌های مرکب کم تر می‌باشد.

سقف مرکب بدون بکارگیری میلگرد

بعضی وقت‌ها هم در سقف‌های مرکب از میلگرد به کار گیری نمی‌شود و به جای آن مورد‌های دیگری مورد به کار گیری قرار میگیرند. در‌این گونه مورد‌ها یا این که از گل میخ‌ها یا این که برشگیرها در بخش‌های میانی ورق‌های گالوانیزه به کار گیری می‌شود یا ورق‌هایی را برای این عمل در نظر می‌گیرند که دارنده آج‌هایی می‌باشند.

این آج‌ها معمولا بزرگ بوده و پیوند خوبی در بین ورق و بتن ایجاد می‌نمایند. ولی بایستی دقت داشت که مقاومت این سقف‌ها به سقف‌هایی که از میلگرد در آن‌ها به کارگیری می‌گردد، نمیرسد.

سقف مرکب با بکارگیری میلگرد

در بیش تر مورد‌ها سقف‌های عرشه فولادی به طور مرکب ساخته می‌شود. یعنی ضمن عرشه فولادی و بتن، عامل دیگری هم دخالت دارد. عامل دیگر مصرف شده در این سقف‌ها در بیش تر مورد‌ها آرماتور یا این که میلگرد می‌باشد.

به کار گیری از آرماتور در سطح بالای عرشه فولادی سبب افزایش مقاومت سقف تا حد زیادی می‌شود. در عملیات‌هایی که سقف نیاز به مقاومت بالایی داشته باشد، این شیوه انتخاب می‌شود.

حداکثر دهانه‌ برای اجرای سقف‌ عرشه فولادی

همانگونه که گفتیم، ورق‌های گالوانیزه یا این که عرشه فولادی بر روی تیرهای آهنی یا این که بتنی قرار میگیرند. فاصله میان دو تیر پی در پی که عرشه‌های فولادی بر روی آن‌ها قرار گرفته اند را دهانه سقف عرشه فولادی می‌نامند. هر چه این دهانه بزرگ تر باشد، سبب به کار گیری از تیرهای کم تری در ساختمان گردد.

در نتیجه، وزن سقف و در ادامه آن وزن نهایی ساختمان کاهش می‌یابد. چیزی که دراین باره اهمیت دارد، تعیین حداکثر دهانه سقف عرشه فولادی به گونه ی می‌باشد که مقاومت مورد نیاز را هم داشته باشد. حداکثر دهانه مجاز برای اجرای سقف‌ عرشه فولادی با دقت به عامل‌های گوناگونی مشخص می‌شود.

به صورت معمول این مسئله با دقت به نوع ساختمان، مکان آن، مصالح مورد به کارگیری، نوع، کیفیت و استاندارد ورق‌های گالوانیزه موج دار یا این که همان عرشه فولادی معلوم می‌گردد. نرم افزارهایی هم در این مورد وجود دارند که می‌قدرت با کمک آنان این فاصله را به دست آورد.

نظرتان را به ما بگویید

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.